Quantcast
Channel: Babaindex » Babavilág
Viewing all 47 articles
Browse latest View live

Téli bőrápolás babáknál

$
0
0

„De szép bababőrű!”- hangzik el a mondat, ha szép, egészséges, ápolt arcú felnőttet pillantunk meg. A téli hónapok azonban még a babák bőrét is igencsak megviselik. A gyors hőmérsékletváltozások, a fűtési szezon, a zord időjárás, a vitaminszegényebb táplálkozás mind-mind hozzájárulnak a bőr kiszáradásához. Az immunitás megőrzésének szempontjából fontos azonban, hogy a hideg ellenére is napi legalább fél-egy órát tartózkodjunk a szabad levegőn. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a bőrápolás belülről kezdődik, sok folyadékkal, megfelelő mennyiségű vitaminnal gondoskodhatunk a babák bőrének megfelelő védelméről.

Mire van szüksége télen a bababőrnek?

  1. Folyadék: Minden babának testsúly kilogrammonként 150 ml folyadékra van szüksége naponta. Természetesen ez 6 hónapos korig anyatejből illetve tápszerből fedezendő. Egy éves koráig a baba folyadékigényét a tejalapú táplálás is képes fedezni. A téli fűtési szezonban azonban a lakások nedvességtartalma nagymértékben lecsökken, így a bőrt intenzívebb vízleadásra késztetik.  6 hónapos kor után már érdemes forralt vizet, cukormentes gyümölcsteát, higított gyümölcs és zöldséglevet adni a babának.
  2. A-vitamin: Felelős a bőr és egyéb szövetek épségéért, fontos szerepet játszik az immunrendszer megfelelő működésében. Mivel zsírban oldódó anyagról van szó, ezért zsiradék, vagy zsiradék tartalmú étellel fogyasztandó. Babák esetében ez a zsiradék tartalmú étel lehet akár az anyatej, de megfelelő lehet a főzelékbe kevert 1 tk olaj.  Jelentős A-vitamin forrás például a sárgarépa, sárgabarack, sütőtök, tojássárgája, paraj, paprika, tejtermékek, a belsőségek, tengeri halak.
  3. B-vitamin: Az A-vitaminnal ellentétben vízben oldódnak, fontos szerepet játszanak az anyagcsere-folyamatokban, a vörösvértestek képzésében.  Hiányukat a bőrünk azonnal jelzi: kiszáradt, repedezett, viszkető bőr. A B-vitamin megtalálható a tejben és tejtermékekben, igaz csak kis mértékben. A gabonafélék, a zöldbab és a zöldborsó, az ezekből készült főzelék azonban gazdagon tartalmazhat ebből a fontos vitaminból.
  4. C-vitamin: Nélkülözhetetlen a babák egészséges fejlődéséhez. Pozitív hatású az immunrendszerre, vírusellenes hatással rendelkezik. Az alma, a paprika, az áfonya, a brokkoli, a karfiol, a káposzta és a citrusfélék is sok C-vitamint tartalmaznak.
  5. D-vitamin: A D-vitamin leginkább a csontanyagcserében betöltött szerepéről ismert, de különféle betegség megelőzésében és kezelésében is fontos. A babáknál inkább csepp formájában van lehetőség a D-vitamin szinten tartásához. Nagyobb gyerekeknél a tejtermékek, a halmájolaj fogyasztása is növelheti a D-vitamin szintet.
  6. Ásványi anyagok: A különböző ásványi anyagok más- más okból szükségesek szervezetünk egészségéhez, és egyiket sem lehet hasznosabbnak nevezni a másiknál. Többek között szerepet játszanak az anyagcsere folyamatokban, a megfelelő víz- és hormonháztartás fenntartásában. A bór, a cink, a foszfor, a kalcium, a jód, a kálium, a magnézium, a réz, a szelén, a vas elengedhetetlenek a babák szervezetének megfelelő működéséhez.
  7. Babaolajok, babakrémek: A picik fürdetésénél fontos, hogy a vízhez adjunk speciális babáknak készült babaolajat vagy babafürdetőt. Fürdés után fontos a megfelelő, tápláló krémek használata, melyek kellő mértékben ápolják a bőrt, valamint ellátják a megfelelő zsírtartalommal.
  8. Fényvédő krém: Ha télen a szabadban tartózkodunk a csöppséggel, érdemes speciálisan babák számára kifejlesztett magas faktorszámú fényvédő krémeket használni. A hóról visszaverődő erős UV-sugárzás ellen már 1 hónapos kortól alkalmazhatunk effajta készítményeket.

 

Kovács Renáta


Babahoroszkóp – Vízöntő (01.21.-02.20.)

$
0
0

A Vízöntő baba jellemzői

A jegy szülötte igazán különleges gyermek, sokszor megelőzi a saját korát. Már a kezdetektől nagyon önálló, hamar megtanul ülni, állni, járni, és nem hagyja irányítani magát, legtöbbször a saját feje után megy. Ha csoportba került, ott is ő lesz az, aki különc egyéniségével nem a többieket követi. Általában rossz alvó, és korán ébred, hangulata változékony.

Érdeklődő természetű, kíváncsiságát leginkább a technikai dolgok kötik le, pl. autók, repülők, vasút. Tudásszomja szinte végtelen, állandóan kérdez, amire a szülő válaszoljon türelemmel és tanítsa őt. Fontos számára a szabadság, és az önállóság, ha megmondjuk neki, mit hogyan kell tennie, lázadással és ellenállással kell számolnunk, nehéz fegyelmezni. Adjuk meg számára a választás lehetőségét, mert ha kötelezővé teszünk valamit számára, akkor biztosan nem azt fogja tenni.

Uralkodó bolygója az Uránusz, eleme a levegő, kedvenc színei: acélkék, türkiz.

Így neveljük a Vízöntő babát

A Vízöntő gyermek makacssága sok gondot okozhat a szülőknek, egy jó ellenszer, ha az ellenkezőjét javasoljuk, annak, amit valóban szeretnénk. Ha a kék és a zöld nadrág közül kell választani, és felszólítjuk, hogy a zöldet vegye fel, biztosak lehetünk benne, hogy a kékbe fog belebújni. Racionális gondolkozású, így észérvekkel is meg lehet őt győzni az igazunkról.

Könnyen teremt kapcsolatot, barátkozó típus, de olykor igényli az egyedüllétet. Iskolai tanulmányaiban a túl merev előírások inkább hátráltatják őt, így figyeljünk oda rá. Sokoldalúság és kíváncsiság jellemzi, mindenbe belekóstol, de tudása nem alapos. Jó érzéke lehet a színjátszáshoz, de az alkotómunkát és természettudományos hajlamot is érdemes ösztönözni a jegy szülötténél. Őt csak messziről lehet terelni, mert többnyire a saját kárán tanul.

Élénk, magasröptű fantáziája van. A Vízöntő gyermek számára biztosítsunk harmonikus környezetet, hogy alkotóképessége kibontakozhasson. Bár többnyire mindig, mindent jobban tud másoknál, de fontos számára a megerősítés, támogatás.

Mi lesz belőle, ha nagy lesz?

A Vízöntő csillagjegyűek született kutatók, feltalálók, számukra ideális szakmák pl. mechanikus, elektrotechnikus, fizikus, természetbúvár, régész, csillagász.

 

Grósz Magdolna

Síelés kisgyerekkel

$
0
0

A síelést sem lehet elég korán elkezdeni, már 3-4 éves korban meg lehet próbálkozni játékos formában megszerettetni a gyerekekkel a síelést. Mivel a síelés elég komplex mozgássor a rendszeres foglalkozásokkal fejlődik a gyerekek mozgáskoordinációja, mozgáskultúrája, és emellett rengeteg élményre tesznek szert. Ha idén télen sítúrára indul a család, de még kisgyerekkel nem vágtatok neki a síelésnek, segítünk felkészülni néhány hasznos tanáccsal.

  • Főleg kisebb gyerekek esetén fontos, hogy ne menjünk nagyon messzire, nem kell Franciaországig utazni, hogy síelni tudjunk, a környező országokban, de akár Magyarországon is kipróbálhatjuk
  • Gondoljunk a biztonságra is, utasbiztosítás nélkül ne vágjunk neki az útnak
  • A szálláshely legyen olyan közel a sípályához, amennyire csak lehet. Ha éhes, vagy álmos lesz a gyerkőc, esetleg átázik a ruhája, nagyon jól jön, ha csak pár percnyire vagyunk a szállástól.
  • A szállás kiválasztásánál gondoljunk arra is, hogy legyenek alternatív programok is a közelben. A kisbabával lehessen nagyokat sétálni, szánkózni, esetleg uszodába, játszóházba is elmehetünk.
  • Nagyon sok sípályán lehetőség van sítanfolyamra beíratni a gyerekeket. Érdemes előre tájékozódni, mert sok helyen magyarul beszélő oktató is van. Síovikban és sísulikban az oktatók a tudásszintnek és az életkornak megfelelően foglalkoznak a gyerekekkel. A szakszerű oktatás mellett nagy előnyük, hogy ez idő alatt a szülők is kikapcsolódhatnak és nyugodtan síelhetnek.

snow-3048589_640

 

Milyen sífelszerelést vegyünk a gyerekeknek?

A legfontosabb, hogy nem érdemes horribilis összegeket költeni a kezdő felszerelésre. Bérelhetünk, kölcsönkérhetünk, esetleg használtan is beszerezhetjük, az új árának feléért, harmadáért. Az öltözéknél mindenből legyen váltás: síruhából, kesztyűből, sapkából, sálból, zokniból. Egy gyerek, aki ráadásul most tanulja az alapokat sokat fog hemperegni a hóban, hamar átázik az öltözete. Ha egy évben többször is elmegyünk síelni, utazás előtt mindig próbáltassuk fel a felszerelést a gyerekekkel, ne a sípályán derüljön ki például, hogy kinőtte a cipőt.

A felszerelések kiválasztásához mindig vigyük magunkkal a gyerekeket is, ne vegyünk pl. sícipőt úgy, hogy előtte nem próbálja fel. A sífelszerelés kiválasztásához kérjünk szaktanácsot az üzletben: milyen lécet, botot válasszunk stb. Ne feledkezzünk meg a sisakról sem!

Használt, jó minőségű sílécekért, sícipőkért, snowboardokért nézz körül használt sífelszereléseink között. Ha csak néhány napos síutat tervezel, síkölcsönzőnkben az egész család számára bérelhetsz komplett sífelszerelést. Szakértő tanácsadással, elérhető árakkal vár a hét minden napján a MafisíKövess bennünket a Facebookon is, hogy ne maradj le a legfrissebb akcióinkról!

 

10 hasznos tipp kerttervezéshez

$
0
0

Az én kertem, az én álmom…

Tóth Ádám kertépítő természetesen azt javasolja, hogy kócos kertünkkel forduljunk szakemberhez. De tudja jól, hogy erre nincs mindig kellő keret, ezért megosztja velünk a házilagos kerttervezés alapjait. A Kertguru kertépítője most ad nekünk tíz hasznos tippet, hogyan is fogjunk hozzá.

Kiskert, nagy kert, hátsó udvar – nem a méret a lényeg. Az legjobb kert, ahol az ember jól érzi magát minden időben. Ha van egy talpalatnyi zöld felület, amit megművelhetünk, az már a mi kertünk. És mindenkié, aki látja, használja, élvezi. Most költöztünk be? Évek óta parlagon hever? Túlnőtt rajtunk? Elgyomosodott? Ha elszántuk magunkat a változásra, akkor már csak tervezés, szervezés és számolás kell, mielőtt belevágnánk az ásót a földbe. Segítünk.

A tervezés fontosságát nem lehet túlbecsülni. Előbb az ötletelés, aztán az ültetés, soha nem fordítva. Ha magunk végezzük a kivitelezést, akkor is jól jöhet a szaksegítség. A tervezésből ne hagyjuk ki a család többi tagját sem, nekik is biztosan vannak elképzeléseik, vad és praktikus ötleteik: hinta, ruhaszárító, kutya kennel, kosárpalánk, mesterséges szánkódomb, rózsalabirintus, zen kavicsmedence. Gyűjthetünk ötleteket könyvekből, az internetről, amit egy gyakorlott kertésszel vagy kerttervezővel átrostálhatunk és letisztázhatjuk megvalósítható koncepcióvá. Lássuk a dolgok menetét step- by- step.

1. lépés: Határozzuk meg szóban, hogy mit szeretnénk. Hasznos legyen a kert vagy látványos? Buja vagy levegős? Formális vagy romantikus? Vegyük számba a meglévő adottságokat: fák, cserjék, gyep, ágyások, vízelvezetés, fekvés, terepviszonyok, benapozás, a talaj minősége. Mit szeretünk, mivel vagyunk elégedetlenek? Képzeljük el, hogyan fogjuk használni: az ablakon át csodáljuk csak, vagy kint gyomlálunk, ha esik, ha fúj?

2. lépés: Mérjük le pontosan a kertesíteni kívánt területet és vázoljuk fel arányosan kockás papíron, jelölve a ház kijáratait és az állandó objektumokat (kút, szerszámos, garázs, medence). Vegyük figyelembe a szomszédos kertek adottságait és hatását a mi kertünkre: árnyékot adó fákat, bokrokat, kerítéseket.

3. lépés: Első lépésként a kert funkcionális elemeit határozzuk meg. Hol vannak a kijáratok, a benapozott és árnyékos részek, mennyire kötöttek vagy szabadok, átláthatók vagy zártak a határvonalak. Listázzuk, majd vázoljuk fel a várható tevékenységek zónáit és a feltétlenül megvalósítandó kerti elemek: veranda, étkező terasz, olvasó sarok, kocsibeálló, szalonnasütő, fűszer- és konyhakert, virágágyás, gyümölcsös, komposztáló, gyep, játszótér, homokozó, tyúkól, nyúlketrec, fenyőfa. Sakkozzunk a zónákkal egymás javára vagy rovására.

4. lépés: Kössük össze és határoljuk el a zónákat. Most jöhetnek a szilárd vagy puha burkolatú járdák, tipegők, ösvények és sövények, szobrok, kordonok, térdfalak és támfalak.

5. lépés: Dolgozzuk ki részletesen az új részeket. Milyen legyen a grillező, a kerti pad, a hinta, a zenepavilon vagy a permakultúrás kiskert alaprajza? Változik-e a talajszint? Gazdálkodjunk okosan a földdel, mert sokba kerül mozgatni, deponálni és pótolni – a kitermelt földet igyekezzünk másutt felhasználni feltöltésre, szint kiegyenlítésre. Egy lejtő helyett például hasznosabb lehet a teraszos kialakítás, de ehhez pontosan számoljuk ki, hogy legyen elég föld. Végig tartsuk a léptéket, nehogy elszámoljuk magunkat és túl sok vagy túl kevés helyet kapjon egy-egy kerti elem.

6. lépés: A felülnézeti tervezés után nézzük meg a kertünk függőleges lehetőségeit. Pergolák, tűzfalak, lugasok, határoló kerítések, kiszáradt fatörzsek várják a függőlegesen futó növényeket. Jelöljük ki, hol szeretnénk fókuszpontokat és és tömeghangsúlyokat a kertben, hol van szükség tömör zárásra és milyen magasságban, hol kell puhább, lépcsőzetes látványt kialakítani.

7. lépés: Jöhetnek végre a növények. Kezdjük a füvesített területtel, a virág- és veteményes ágyásokkal. A fákat méret szerint helyezzük el: a nagy lombú, árnyékot adó fákat érdemes a kert végébe, a kisebb lombú, dekoratív fajokat a ház közelébe ültetni. Ellenőrizzük a levegőben esetleg átfutó vezetékeket is.

8. lépés: A nagyobb funkcionális felületek felől haladjuk az összetett kerti elemek felé: most jöhetnek a sövények, cserjék, támfalak, járdamenti szegélyek, zónákat elválasztó és összekötő ágyások. Előbb rakjuk fel a súlypontokat – törpecserje, szobor, lámpa, madáritató, híd, tó, szökőkút – majd a kitöltő évelő vagy talajtakaró növényeket. Utolsó fázisban számoljuk ki a fajtánkénti térigény szerint a növényszükségletet – ez segít a költségvetés pontosításában is.

9. lépés: Most, hogy kirajzolódott kertünk képe, tervezzük meg az infrastruktúrát: az elektromos kiállások pontos helyét a kerti világításhoz, a szökőkutak és a grillező, illetve a kerti szerszámok – sövény- és fűnyíró, gallydaráló – működtetéséhez. Figyeljünk a biztonságos földalatti vezetékezésre! Ugyanígy tervezzük meg a vízvételi pontokat és az esetleges automata vagy kézi locsolórendszert.

10. lépés: Ha véglegesnek tekintjük a tervet, készítsünk részletes költségvetést. Kérjünk árajánlatokat, látogassunk el kertészeti árudákba, nézzük meg, mit tudunk kedvezményesen beszerezni. Bátran számítsunk barátokra, szomszédokra, akiktől ingyen beszerezhetünk egy-egy túlnőtt sásliliomot, tőosztott évelőt, cserjét, vagy egynyári magokat. Szükség szerint korrigáljunk a tervet, helyettesítsük a nem beszerezhető vagy túl drága fajtákat. Tovább nem odázhatjuk: kaszára-kapára, indulhat a kerti munka!

„Kertet építeni és ápolni tökéletes stresszűző szabadidő program és közösségi tevékenység” – buzdít Tóth Ádám kertguru, és persze ha elakadnánk félúton, ne habozzunk segítséget vagy tanácsot kérni szakembertől.

Növények, melyekkel nem hibázhatunk…

  • Kínai Császárfa (Paulownia tomentosa)

Tudományos munkával létrehozott fajhibrid kedvező tulajdonságokkal: rendkívül intenzív fotoszintézise a forgalmas, erősen szennyezett levegőjű városokban ideális mikroklímát teremt. Nagyon gyorsan nő, levele kiváló komposzt alapanyag.

  • Bíbor kasvirág (Echinacea purpurea)

Az amerikai prérin őshonos, ismert immunerősítő gyógynövény ideális választás napos helyek háttérvirágának.

  • Kúpvirág (Rudbeckia hirta)

Szárazságtűrő, hosszú virágzású, magas növésű egynyári, a napos ágyások királynője. Elhalt virágait levágva egészen őszig díszlik. Körömvirággal, kokárdavirággal, sásliliommal azonos túnusú, míg szarkalábbal, gyűszűvirággal, borágóval, kankalinnal inkább kontrasztos hatású ágyást alakíthatunk ki.

  • Tűztövis (Pyracantha coccinea)

Igénytelen, mégis egész évben dekoratív, illatos virágával és izzó bogyóival díszítő félörökzöld cserje. Szabadon álló és tökéletes nyírt sövénynek is alkalmas, tüskéin senki nem juthat át. Ajánlott márciusban metszeni.

  • Árnyliliom (Hosta)

Árnyékos kertek tökéletes virágai, illatos fehér vagy lila virágai, a gyomokat elnyomó, változatos levelei tavasztól késő őszig díszítenek. Tökéletes szegélynövény. Sötét sarkokba válasszuk üde zöld és cirkázott variegata változatait.

  • Vérjuhar (Acern platanoides ‘Crimson King’)

Egész szezonban gyönyörű színfolt bordós árnyalatú leveleivel.

  • Lila akác (Wisteria sinensis)

Pergolák romantikus hangulatú befuttatására ideális választás ez az erőteljes növekedésű, lombhullató futónövény. Télre érdemes a tövét betakarni és visszametszeni. Kombinálhatjuk fehér és rózsaszín változatait.

  • Bangiták (Viburnum)

A kertek szürkészöld eminenciásai. Örökzöld, lombhullató, korai virágzó, illatos, törpe és óriás – bármilyen formában megállják a helyüket, hálás színfoltok és kitöltő cserjék.

  • Aucuba japonica

Üde zöld, pettyegetett színfolt a félárnyékban. Apró lilásfehér virágait élénk piros bogyók követik tél végén, tavasszal. 3-4 méterre megnő, sövénynek is nevelhető. Ha beállt, nagyon ellenálló, még a szárazabb talajt és a fagyot is bírja, de fiatalon óvjuk, fagyzugba és tűző napra ne ültessük.

 

Forrás: www.kertguru.hu

 

 

 

Babával a strandon

$
0
0

Beköszöntött az igazi nyár, hamarosan elkezdődik a vakáció, nagyon sokan már elkezdték tervezni az idei nyaralásukat. Ami bizony, ha kisgyerekkel indulunk pihenni elég sok szervezést, és előkészületet igényel.

Ha hosszabb útra indulunk célszerű listát készíteni azokról a dolgokról, amit feltétlenül el kell raknunk. Több napos vakációnál, érdeklődjünk a szálláshely lehetőségeiről, mert lehet, hogy felesleges bepakolni az utazóágyat vagy a babakocsi, így sok helyet tudunk felszabadítani a többi holminak. A hosszú autóutat próbáljuk a baba alvásidejére időzíteni, és tartsunk többször pihenőt.

A nyaralás során a kicsik és nagyok számára talán a leginkább várt program a strandolás. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot a biztonságos strandoláshoz.

Mire lesz szükségünk a strandon?

  • fürdőruha: Mielőtt új fürdőruhát vennénk gyerekünknek érdemes elővenni a tavalyit, talán még jó lehet erre a szezonra is, egy próbát megér. Vásárláskor a legfontosabb szempont a kényelem legyen, és a megfelelő méret kiválasztása. A túl nagy fürdőruha vizesen folyton lecsúszik, és kényelmetlen, a nagyon divatos gyöngyös, függős darabok pedig nem túl praktikusak a gyerekeknek. Ár tekintetében is nagy lehet az eltérés, ezt mindenki saját lehetősége szerint tudja mérlegelni. A nagyon drága és az egyszerűbb, de olcsóbb darab is ugyanazt a célt szolgálja, és a csúzdázás, vagy a játszótér után ugyanúgy kiszakadhat, vagy elkophat mindkettő.
  • úszópelenka: kisbabánkat ne engedjük bele a medencébe úszópelenka nélkül. Kaphatóak egyszer használatos úszópelenkák, illetve pelenkára csatolható úszónadrágok is.
  • napszemüveg: mindenképpen jó minőségű, megfelelő fényvédelemmel rendelkező szemüveget válasszunk
  • naptej, fényvédőkrém: Vásárolhatunk kimondottan a gyerekek számára készült termékeket, amiből válasszuk a legmagasabb faktorszámút. A nap során többször (3-4 óránként) kenjük újra vele a gyerkőcöket.
  • kalap, sapka: természetes, jól szellőző anyagból készült sapkát válasszunk
  • strandpapucs: Legyen csúszásgátló, tartsa a bokát, és az a legjobb ha vízálló.

Néhány jó tanács strandoláshoz:

  • a legkritikusabb a 11 és 15 óra közötti időszak, ekkor lehet a legkönnyebben leégni, ilyenkor kerüljük a közvetlen napsugárzást. Pihenjünk, játsszunk a gyerekekkel az árnyékban, vagy üljünk be valahova ebédelni ez idő alatt.
  • válasszunk megfelelő ruházatot: kényelmes, szellős és persze természetesen pamut pólókat, lehetőleg fehéret
  • figyeljünk oda, hogy sok folyadékot fogyasszon a kicsi, lehetőleg vizet
  • ne használjuk kétszer a papír úszópelenkát.
  • mindig cseréljük le a vizes ruhát, és töröljük szárazra a gyerek haját is

 

Grósz Magdolna

Gyerekrajzok és ami mögötte van

$
0
0

Ha eddig azt gondoltad, hogy gyermeked rajzai átlagos gyermekrajzok, firkák, akkor itt az ideje, hogy más szemmel is megvizsgáld csemetéd alkotását. Gyermeked rajzaiból megtudhatod, hogy mi a családról, világról, környezetéről a véleménye.

Mit jelentenek a színek?

Először nézd meg, hogy gyermeked milyen színeket használ leginkább. A színek az érzelmeket jelenítik meg. Minden gyermek kedvel egy színt, vagy színeket, de ez korszakonként változhat.
Az erős színek, mint a piros, kék, sárga, zöld együttes használata erőteljes érzelmekre utalnak és ezt gyermeked ki is szokta nyilvánítani.
A pasztellszínek használata, mint a szürkéskék, fakózöld, drapp a lelki érzékenységre, fáradtságra, befolyásolhatóságra utalnak.

  • Vörös: alkalmazkodóképesség, aktivitás, önuralom, a magabiztosság szimbóluma, de ha fehér lapon túl sokat használja, akkor bizonytalanságra is utalhat.
  • Kék: béke, nyugalom, hűség, a szeretet szimbóluma.
  • Zöld: érettség, védelmezés, harmónia.
  • Barna: megbízhatóság
  • Sárga, narancssárga: türelmetlenség, heves reakciók, konokság, az önállósulás jele is lehet. A narancs boldogságot jelent.
  • Fekete: a komorság és a szomorúság színe.

Mire utalnak az ábrák?

Második dolog, amire érdemes odafigyelni, azok a tárgyak, amiket rajzol.

  • Nap: az optimizmus jele.
  • Kerítés: a lehetőségek korlátozása.
  • Út, kereszteződés: problémahelyzetre utal.
  • Madár: a szabadság jele.
  • Fogak, karmok: agresszivitást jelentenek.
  • Fa: ha a lap bal oldalán áll a fa, akkor az anyai, ha a jobb oldalán áll a fa, akkor az apai érzelmekre utalnak. Amennyiben a fán virág van, vagy termés, de az ágak nem látszanak, az azt jelzi, hogy rejti az érzéseit. Ha a baloldalra rajzol több virágot vagy termést, akkor az anyával való kapcsolatra, ha a jobb oldalnál akkor pedig az apával való kapcsolatra hívja fel a figyelmet.
  • Ház: ez az, ami majdnem minden gyermek rajzán megtalálható. Ez az ego megnyilvánulása.
  • Kéményből füst szál ki: érzelmi melegség, melyet ő maga érez.
  • Ablak: nagy és széles, akkor a gyermek kíváncsi és nagy a fantáziája.
  • Kapu, ajtó: amennyiben kicsinek rajzolja, az azt jelenti, hogy nehezen enged magához közel embereket.

Azt is érdemes megfigyelni, hogy az adott tárgyból hány darabot rajzol. A páros számok a női energiát képviselik, a páratlan számok a férfi energiát képviselik.

Nem mindegy, hogy a gyermek a papír melyik részére rajzol.

  • Felső rész: a szellemi értékek érdeklik.
  • Alsó rész: mindennapok történései érdeklik, a biztonság igényét jelzik.
  • Baloldal: erős kötődés az anyához.

Kedves Szülők! Jó elemzést kívánok!

 

Bakó Ingrid Noémi

Nyaralás kisbabával és annak veszélyei

$
0
0

Itt a nyár, a kánikula és bizonyára mindenki elgondolkodott azon, hogy hova és menyjen nyaralni akár néhány napra, akár egy-két hétre. Ahhoz, hogy a kisbabával való nyaralás gondtalan legyen néhány veszélyre és szabályra oda kell figyelni.

Ha már tudjuk, hogy hova szeretnénk utazni mindenképpen alaposan tájékozódjunk a helyről. Szerezzünk meg minden olyan információt, ami számunkra fontos lehet, hogy a nyaralás egy kellemes élmény maradjon. Amennyiben lehetséges bababarát szállást keressünk, amihez segítséget nyújt a babindex.hu/bababarát kereső. Mindenképpen tudjuk meg a helyi gyermekorvosi rendelő címét, az ügyelet elérhetőségét.

A „strandos” ételeket (palacsinta, lángos, hamburger, stb) nem babáknak való, ezért ne is adjunk nekik belőle. Ezzel elkerülhetjük a hányást, hasmenést, ami nagyon veszélyes. Ha mégis a baba elkezd hányni, valamint hasmenése van első lépésként figyeljük a folyadékpótlásra. Több mint két hányás után forduljunk orvoshoz ezzel is elkerülve a kiszáradást.

Hőguta, napszúrás, napégés

Az első és legfontosabb, amit minden nyáron számtalanszor hallunk, hogy a déli órákban szigorúan tilos a napon tartózkodni. Ilyenkor menjünk gyermekünkkel árnyékba és bőrét mindig védjük magas faktorszámú naptejjel. Sapka ne maradjon le a fejecskéjéről és itassuk rendszeresen. Egy kutatás kimutatta, hogy különösen a gyermekkorban elszenvedett napégés okozhat a későbbi életkorban bőrrákot. Ha azonban láz, hidegrázás, szédülés jelentkezik gyaníthatjuk, hogy gyermekünk napszúrás kapott. Ilyen esetben vigyük hűvös, sötét helységbe és pici fejét és testét folyamatosan hűtsük. Előfordulhat, hogy másnapra sem javul a baba állapota, ilyenkor orvos kell hívni.

Néhány dolog, amit érdemes magunkkal vinni:

  • lázcsillapító kúp

  • hányást csökkentő kúp

  • lázmérő

  • hámosító kenőcs

  • fertőtlenítő oldat

  • sebtapasz

  • szúnyogriasztó

A kiszáradás tünetei és a teendők

 

Enyhe

Közepes

Súlyos

Folyadékveszteség mértéke a testsúly %-ában

5% (0,5 liter)

10 % (1 liter)

15% (1,5 liter)

Nyelve

Száraz

Fehér színű

Sárgásbarna

Pelenka száraz

3-4 órája

6 órája

12 órája

Bőr színe

Sápadt

Sápadt

Szürke

Kér folyadékot

Igen

Igen

Aluszékony – nem akar inni

Kutacs

Nem süppedt be

Kicsit besüppedt

Nagyon besüppedt

Tudatállapot

Élénk

Bágyadt

Csak fekszik

Láz

Nincs

Nincs

Magas

Sírás

Sír

Sír

Nem sír

Síráskor könnyezik

Igen

Igen

Nem

Teendők

Folyadékpótlás

Folyadékpótlás, vagy kórház

Azonnal kórház

Parnaki Fanni

Viewing all 47 articles
Browse latest View live